امور اجتماعی

امور اجتماعی (10)

اوقات فراغت مهم‌ترين و دلپذيرترين اوقات آحاد بشر و بخشي از ساعات زندگي روزانه انسان‌ها است که فرد با رضايت‌خاطر به استراحت، تفريح، توسعه آگاهي‌ها يا مشارکت اجتماعي مي‌پردازد و داوطلبانه پس از رهايي از الزامات شغلي، خانوادگي و اجتماعي بدان مشغول مي‌شود.

در باب اهمیت دو رکن «فرهنگ» و «اقتصاد» به‌عنوان تکیه‌گاه‌های پیشرفت کشور، خصوصاً در سال جاری که بدین عنوان نام‌گذاری شده است، سخن بسیار رفته است، اما می‌توان از منظری ژرف‌تر به بررسی نسبت این دو حوزه‌ی مهم و به‌طور کلی شعار سال با اهداف کلان و نقشه‌ی راه انقلاب اسلامی پرداخت.

توسعه و تکنولوژی توسعه ای: ابعاد جامعه شناختی و آسیب شناختی تکنولوژی در جوامع در حال توسعه

با پرهیز از ذکر نظریه‏ها و صحت و سقم آنها ابتدا سه واژه توسعه، اندیشه،ارزش را معنا می‏کنیم و سپس ارتباط این‏ سه را با هم مورد بررسی قرار می‏دهیم.

توسعه:در لغت به معنی فراخ کردن و وسعت‏ دادن است و در اصطلاح سیاسی اجتماعی،به‏ مفهوم وسعت دادن به امور اقتصادی،اجتماعی، سیاسی و فرهنگی است.

مفهوم سبک زندگی (life style) از زمره مفاهیمی  است که در  حوزه جامعه‌شناسی و مطالعات فرهنگی برای بیان پاره‌ای واقعیت‌های فرهنگی آن را مطرح و به کار می‌برند و دامنه به‌کارگیری آن در رسانه هم رواج زیادی یافته است .

مبانی آداب و سبک زندگی


از منظر قرآن سبک زندگی در سه سطح ناظر به رفتار شخصی، زندگی جامعه و تکامل اجتماعی، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

انقلاب اسلامي ايران نقطة عطفي در تاريخ تحولات سياسي و اجتماعي قرن حاضر است؛ به‌گونه‌اي که تمام معادلات گوناگون در عرصه‌‌هاي مختلف را دچار تغيير و دگرگوني کرده است.

مصرف‌کننده‌ی منفعل کسی است که مصرف را نوعی «لذت‌جویی» برای خود قلمداد می‌کند. چنین انسانی، اسیر دست تبلیغات نظام سرمایه‌داری و رسانه‌های تحت امر آنان است.

جمهوری اسلامی دستاوردهای قابل توجهی در عرصه‌ی سیاست مردم‌سالار در طی زمان به دست آورده است و در آینده می‌تواند با تقویت این شاخصه‌ها و دیگر شاخصه‌های نظام‌های مردم‌سالاری الگویی برای کشورهای منطقه، کشورهای اسلامی و علی‌الخصوص کشورهایی که در آن‌ها بیداری اسلامی رخ داده یا در حال وقوع است باشد.

اخبار ما را در سایت خود مشاهده نمایید

اخبار پربازدید

رخدادهای مهم

حالت های رنگی