دیدگاههای رهبری

دیدگاههای رهبری (6)

دوشنبه, 30 دی 1398

بسم الله الرحمن الرحیم
ملّت عزیز ایران!
سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد.ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم.
سیّدعلی خامنه‌ای

سه شنبه, 11 آبان 1395

شوراهاى شهرى در فعالیتهاى خود باید به مختصات "شهر اسلامى" توجه كرده و خدمات شهرى را در جهت تأمین این مقصود به كارگیرند و بخصوص به معمارى و شهرسازى متناسب با حیات طیبه‌ى اسلامى به طور كامل توجه كنند. در شهر اسلامى، عدالت در تقسیم خدمات شهرى، تأمین آرامش روحى و امنیت معنوى، ظهور و اعتلاى مظاهر اسلامى و انقلابى، عمران و آبادى و زیبایى، حفظ طبیعت و فضای طبیعی , همه با هم باید مورد توجه قرار گیرد.(مقام معظم رهبری 8/2/1378)


استخراج شده از بیانات رهبر معظم انقلاب

1- عدالت در تقسیم خدمات شهری :
- تسهيل زندگى مردم در كارهايى كه به شهرداريها مربوط است .
- برطرف كردن معضلات شهر و روستا .
- رعايت دقيق قوانين و عدم تخطى از آن با حيله‌هاى شبه قانونى.
- رعايت ويژه‌ى محرومان.
- آلوده نشدن به اسراف و هدر ندادن بيت‌المال با تجملات زائد و سفرها و مراسم غيرلازم
- آسان سازی خدمت رسانی و عدالت و فراگیری در خدمات شهری .
- توجه به نیازهای جانبازان و مصدومان جسمی.
- نگاه عدالت گستر به محله ها و اشخاص محروم.
- توجه ویژه به بانوان و نیز به جوانان.
- تأثيرناپذيرى از نفوذ ثروتمندان و جاذبه‌ى ثروت.
- اولويت دادن به مناطق مستضعف‌نشين.

2- تامین آرامش روحی و امنیت معنوی :
- در شهر اسلامی فضاها به گونه ای طراحی می شود که مردم احساس می کنند به معنویات گرایش پیدا می کنند .
- در شهر اسلامی اهل دین و پرهیزگاری و پارسایی در فضاهای شهری احساس امنیت می کنند . .
- در شهر اسلامی اهل فساد برای فسادشان احساس ناامنی می کنند ولی خودشان احساس امنیت دارند . .
- ترویج فرهنگ نظم و قانون.
- استقرار بخشيدن به جو اسلامى و فرهنگىِ سالم.

3- ظهور و اعتلای مظاهر اسلامی و انقلابی :
- در شهر اسلامی پدیده ها به حرکت و زیست اسلامی کمک می کنند نه بر ضد آن . .
- در شهر اسلامی مظاهر معنویت در شهر چشم نواز است . .
- در شهر اسلامی نشانه های فرهنگ اسلامی ایرانی محسوس می باشد .
- تأثيرناپذيرى از نفوذ ثروتمندان و جاذبه‌ى ثروت.
- گسترش نمادهای دین و اخلاق.

4- عمران و آبادی و زیبایی :
- در شهر اسلامی ساختمان سازی اسلامی خصوصیاتی دارد ؛ معماری های ملایم و چشم نواز و دارای انحناهای طبیعی و دارای مظاهر معماری اسلامی از جمله طاق ها و گنبدها و ستون ها و نقاشی ها .
- حفظ حجاب و عفت از خصوصیات معماری اسلامی است .
- محیط خانه از لحاظ زندگی اسلامی , باید محیط امن و امانی است
- در شهر اسلامی فرهنگ ایرانی و بنا و معماری ایرانی در آن متجلی است .
- در شهر اسلامی فرهنگ اسلامی ایرانی همراه با زیباسازی رعایت می شود .
- حفظ اصالت اسلامى و ملى در ساخت و سازها.
- حفظ هویت و اصالت شهرها و روستاها .
- پایبندی به معماری اسلامی و ایرانی.
- رعایت زیبایی و استحكام بناها.

5- حفظ طبیعت و صفای معنوی : - سالم‌سازى محيط زيست .
- توسعه فضای سبز و اهتمام به سلامت محیط زیست.

سه شنبه, 11 آبان 1395

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، در دیدار رئیس و اعضای شورای اسلامی، شهردار، معاونان و شهرداران مناطق مختلف تهران، با اشاره به لزوم اهتمام ویژه به معماریِ ساخت‌وسازها در تهران  به منظور ایجاد فضای سبک زندگی اسلامی  تأکید کردند: در اداره‌ی کلانشهر تهران و همچنین در اداره‌ی کشور باید روحیه‌ی خدمت به مردم با نیّت خدایی و با تکیه بر علم و درایت یا همان روحیه‌ی مدیریت جهادی حاکم باشد تا بتوان از مشکلات عبور کرد و به پیش رفت.

سه شنبه, 11 آبان 1395

مهمترین توصیه‌ى اینجانب اولاً مربوط به سیاست‌ها و برنامه‌هاى کارى شما و سپس درباره‌ى گزینش مدیریت شهر و روستا است. تسهیل زندگى مردم در کارهایى که به شهرداریها مربوط است، برطرف کردن معضلات شهر و روستا، سالم‌سازى محیط زیست، حفظ اصالت اسلامى و ملى در ساخت و سازها، استقرار بخشیدن به جو اسلامى و فرهنگىِ سالم، پرداختن به نیازهاى فورى‌تر در عین اهتمام به کارهاى زیربنایى، اولویت دادن به مناطق مستضعف‌نشین، تأثیرناپذیرى از نفوذ ثروتمندان و جاذبه‌ى ثروت، رعایت دقیق قوانین و عدم تخطى از آن با حیله‌هاى شبه قانونى، رعایت ویژه‌ى محرومان، آلوده نشدن به اسراف و هدر ندادن بیت‌المال با تجملات زائد و سفرها و مراسم غیرلازم، و در یک کلمه رعایت تقوا و تدبیر و پشتکار، و بهره‌گیرى از دانش و تجربه، مواد عمده‌ى توصیه‌ى نخست اینجانب است.

سه شنبه, 11 آبان 1395

مقام معظم رهبری با سنگین و مهم دانستن وظایف شوراها و شهرداری برای خدمتگزاری به مردم، شهرها وروستاها، ویژگی هایی را برای شهرداران برشمرده اند که به لحاظ اهمیت موضوع به بازخوانی این ویژگی ها می پردازیم.

سه شنبه, 11 آبان 1395

شهرداری به عنوان سازمانی كه سروكارش با مردم است باید روح خدمتگزاری و اخلاص را بیشتر از جاهای دیگر داشته باشد. شهرداری در سه سطح با مردم در ارتباط هست. سطح اول خدمات به مردم، سطح دوم حفظ و توسعه فضای سبز و سوم در سطح فرهنگ. جدای از این سطوح شهرداری باید به سه مؤلفه در سازمان خود توجه لازم بكند. اول مبارزه با فساد در سیستم شهرداری و بافت مدیران شهری، دوم ارتقاء سطح علمی اداره شهر و سوم همكاری با سایر دستگاه‌ها.

اخبار ما را در سایت خود مشاهده نمایید

رخدادهای مهم

حالت های رنگی